arrowUp

Blog

Forte a piano

Naučme se s dětmi pojmy forte a piano. Není to nic složitého. Forte je nahlas, piano pak potichu. Vezměte si do ruky pár dřívek nebo dvě vařečky a můžete jít na to!

 

Forte a piano
Text a hudba Marie Sommerová

Vezmeme si dřívka
uděláme ťuk ťuk ťuk.
Jedno dřívko druhé
dohromady ťuk ťuk ťuk.
Ten kdo nahlas tříská
dělá velký hluk hluk hluk.
Ať naše ouška nebolí hluk!
Hlasitě, hlasitě,
potichu, potichu,
forte, forte,
piano.
Potichu, potichu,
hlasitě, hlasitě,
piano, piano,
forte!

10 + 1 otázek pro... HOBOJ
12.04.2020

Když by mi někdo ještě před měsícem řekl, že budu stříhat výuková videa v nějkém programu na svém PC, zasmála bych se. Já netechnický typ, to přece není možné! Jenže já jsem taktéž typ, co stále přemýšlí, jak by dětem ukázal cestu k hudbě, k jejím kvalitám, principům, tajům... Mé dvě děti Juli a Maty neváhaly a pomohly mi. Jsem jim za to moc vděčná, neb jsou to ti nejlepší a nejradostnější parťáci, které bych mohla v životě kdy získat pro své projekty. Zvu vás tedy ke zhlédnutí nového videa, které se zároveň stává prvním dílem sady 10 + 1 otázek pro... Začínáme hobojem a už se rozjednávají další nástroje a jejich hráči! Těšíte se se mnou? 

Rozhovor s autorkou kurzů Marií Sommerovou v Českém rozhlase Junior
03.04.2020

Poslechtěte si svěží rozhovor s autorkou kurzů Hudební Všeználek. Záznam bude zcela jistě bavit i děti!

https://junior.rozhlas.cz/hudebni-skladatelka-marie-sommerova-v-klubu-radia-junior-8147812

Začínáme, celá nota!
23.03.2020

Noty kromě svých názvů tónové řady (c, d, e, f, g, a, h, c) se dělí též dle svých hodnot. To znamená, že každá nota se hraje tak dlouho, jak je jí dáno. To poznáme podle jejího vzhledu, který ve videu ukážu. Celá nota se počítá na 4 doby, půlová už má pouze polovinu dob, co měla nota celá, tedy 2 doby. Čtvrťová má opět polovinu dob, co měla ta půlová, tedy 1 dobu a osminová nota má opět polovinu z té čtvrťové – půl doby. Vezměte si vařečky a pojďte se naučit říkanku, která všechny noty správně zaťuká!

dání odkazu.

Staň se dirigentem!
23.03.2020

Kdo je to dirigent a k čemu vlastně slouží? Když to zjistíte, budete si chtít jeho roli určitě vyzkoušet! Naučte se písničku Žížala, kterou budete malovat ve vzduchu jako dvě zakroucené fajfky. Dozvíte se taktéž něco o taktu, neb každá píseň či skladba je hrána v určitém taktu, který je třeba znát, aby hudba zněla, jak má. Ukážu vám, jak se takt zapisuje v notách a budete jako dirigenti taktovat dirigentskou taktovkou! K tomu potřebujete pouze jediné – obyčejnou kuchyňskou dřevěnou špejli! Tak hurá do toho, dirigentský pult už na vás čeká!